Okolie - Ranč na Striebornom jazere Galanta

Vyberte si niektorý z odporúčaných výletov.

Výlety do prírody

Objavte lužné lesy v okolí Tomášikova, chránené prírodné výtvory Bystré jazierko a Čierne jazierko pri Tešedíkove, zastavte sa na Orchideovej lúčke a obdivujte vzácne druhy rastlín (vstavač vojenský, kavyľ Ivanov, veternica lesná), prejdite sa po Tomášikovskom presype v okolí vodného mlyna.

Odporúčame Vám

 • vychádzky na koni k vodnej nádrži Kaskády,  k vzácnym kolovým mlynom na brehoch Malého Dunaja, po romantických cestičkách popri Váhu
 • člnkovanie na Malom Dunaji a na vodnom diele Kaskády
 • cyklotúry cez Žitný ostrov a ku kolovým mlynom v Tomášikove a Jelke

okolie Galanty

Výlety k vode a wellness

Región Galanta poskytuje jedinečné možnosti na kúpanie v termálnych kúpaliskách a prírodných jazerách:

 • Termálne kúpalisko Horné Saliby (bazény a wellness celoročne) - 12 km
 • Kúpalisko Diakovce (v letnej sezóne) - 12 km
 • Termálne kúpalisko Vincov les Sládkovičovo (letná sezóna) - 10 km
 • Vodná nádrž Kaskády (surfovanie a vodné skútre) - 7 km
 • Hotel Relax Inn Šoporňa -rekondično-rehabilitačné pobyty  (bazén a wellness celoročne, vlastná pláž pri jazere v letnej sezóne) - 10 km
 • Aquapark Aquathermal Senec - 24 km
 • Slnečné jazerá Senec - 24 km

soporna_061

soporna1

Za zábavou

 • kino v Galante - 3 km
 • kultúrne leto v muzeálnej záhrade v Seredi - 12 km
 • kino v Seredi - 12 km
 • kino v Sládkovičove - 10 km
 • festival ľudových remesiel v Dolných Salibách (jún) - 17 km
 • disko klub Arcadia Galanta - 2,5 km
 • disko klub Kerkira pub Veľké Úľany (aj s bazénom) - 10 km
 • divadlo Jána Palárika v Trnave - 17 km

Výlety za históriou

Kolové mlyny na Malom Dunaji a bývanie dolnozemských Slovákov

Iba niekoľko minút cesty autom sú vzdialené dve významné technické pamiatky (19. stor.), ktoré ďaleko presahujú význam regiónu. Jediné dva zachované kolové vodné mlyny v Tomášikove a Jelke sú typom mlynov, ktoré sa nachádzali iba na Malom Dunaji. V oboch mlynoch sú funkčné pôvodné zariadenia, resp. ich kópie a vystavené exponáty dokumentujú život mlynárov na Malom Dunaji.
Vďaka nádherným scenériám, ktoré vytvárajú s divou prírodou na brehu rieky, sú v každom ročnom období vďačným objektom pre fotografov. Výlet môžete spojiť s člnkovaním na Malom Dunaji.

Po ceste môžete navštíviť domy ľudovej architektúry vo Veľkých Úľanoch a v Matúškove. V matúškovskom dome sa nachádza zadná izba, ktorá je zariadená v štýle bývania Slovákov z Dolnej zeme, čo jej zabezpečuje nadregionálny význam.

Informácie o ďalších mlynoch na Malom Dunaji a Váhu, ich makety a dobové kresby nájdete vo Vlastivednom múzeu v Galante, ktoré sa špecializuje na mlynárstvo.

K mlynom sa dostanete aj na koni.

Mlyn v Tomášikove

Informácie, objednávky výletov (sprievodca - SJ,AJ,NJ, odvoz)

Katedrála v Diakovciach

Patrí k najväčším tehlovým stavbám. Kostol situovaný v strede obce je výsledkom troch hlavných stavebných etáp, dvoch romantickych a jednej neorománskej. Skutočnosť, ktorá zvýraznila kultúrno-historickú hodnotu diakovského kláštorného kostola, bol vzácny nález tzv. Prayovho kódexu (Pray-codex). Na 154. strane bol objavený najstarší písomný záznam v maďarskom jazyku tzv. Pohrebná reč a orodovanie.

Datuje sa do obdobia 1183 - 1210 a bola napísaná pre Benediktínov v Diakovciach. Obsahuje aj poznámky o historických udalostiach a v súčasnosti sa nachádza v Národnom múzeu v Budapešti. V katedrále v Diakovciach, sa nachádza kópia listiny.

Kontakt - prehliadku rímsko-katolíckeho kostola je možné dohodnúť na diakovce@nextra.sk, 031 771 20 22.

katedrala v Diakovciach

Po stopách šľachtického rodu Eszterházyovcov

S významným európskym šľachtickým rodom Esterházyovcov, z ktorého pochádzalo niekoľko uhorských palatínov a mecenášov umenia, sa spájal život regiónu 600 rokov. Rod vychádza práve z tohto územia, v regióne mal svoje sídla a udával mu smer a tempo rozvoja. S pôsobením rodu sa spája viacero pre život Uhorska významných udalostí a historicky vzácnych objektov: renesančný kaštieľ v Galante (okolo r.1600) a neogotický kaštieľ  v Galante (r. 1633), dodnes používaná a v plnej kráse zrekonštruovaná neogotická pohrebná kaplnka v Galante (r. 1861), Šintavsko - seredský vodný hrad (hlavné sídlo fraknóovskej línie rodu v 17. - 18. storočí) a klasicistický kaštieľ v Seredi. Ďalšími objektami sú kaplnka v Hodoch (pri Galante),  barokovo-klasicistický kaštieľ Esterházyovcov s botanickou záhradou v Tomášikove.

Informácie si môžete doplniť vo Vlastivednom múzeu v Galante a v Mestskom múzeu na Fándlyho fare v Seredi, kde objavíte možno celkom nečakané informácie o najstaršom osídlení regiónu.

Kalvárie

K významným regionálnym pamiatkam, ktoré by návštevníci nemali obísť patria kalvárie. Kalvária vo Veľkých Úľanoch má základy z konca 18. storočia, dnešnú podobu získala koncom 19. storočia. Je pozoruhodná jednak tým, že je postavená v rôznych štýloch a jednak tým, že je ohradená. Ohradená kalvária sa nachádza aj v Diakovciach, v blízkosti katedrály. Jednotlivé zastavenia sú súčasťou múru.

Kalvaria v Diakovciach

Baroko

Na celom území galantského regiónu, v obciach a na ich okrajoch sa nachádzajú prevažne barokové kríže a Božie muky, ktoré ešte stále dotvárajú atmosféru a kolorit krajiny. Baroková kaplnka a zvonica sa nachádzajú v Čiernom Brode. Barokovo-klasicistický kaštieľ Esterházyovcov s botanickou záhradou v Tomášikove.

Informácie, objednávky výletov (sprievodca - SJ,AJ,NJ, odvoz)

Múzeum veteránov a nostalgická jazda mestom

Múzeum historických vozidiel Galanta disponuje zbierkou historických áut a motoriek (najstaršie z roku 1926). Organizuje burzy Galantský ovál, ponúka vyhliadkové okruhy mestom - Jazdy nostalgia.

Včelársky skanzen

V múzeu v Kráľovej pri Senci sa nachádzajú jedinečné starobylé úle, kláty, dlabáky a koše. Z novších exponátov sú najzaujímavejšie figurálne úle, ale i včelárske náradie. Atraktívnou je aj ochutnávka včelích produktov.

Ste fanúšikom Ranča na Striebornom jazere na facebooku

áno
34,06% 
nie, ale čoskoro sa stanem
33,02% 
nie
32,84% 

Hlasovalo: 754160