Rodeo

Priateľské súťaže

Rodeá (španielsky výraz pre zháňanie) sa zrejme vyvinuli z priateľských súťaží medzi kovbojmi, ktorí sa stretli so stádami na dobytčích cestách. V 80. rokoch 19. storočia sa stali spoločenskou udalosťou a v 30. rokoch 20. storočia sa sprofesionalizovali.

Šport a podnikanie

Rodeo Cowboys Association v USA riadi od roku 1945 jeden z najsledovanejších športov s vyše 500 rodeami ročne. Slávne rodeo Calgary Stampede v kanade sa koná od roku 1912, v Austrálii organizuje veľké preteky o ceny Australian Rough Riders Association.

Westernové disciplíny

Všetky disciplíny majú základ v činnostiach, ktoré kovboji vykonávali pri práci. Rozdeľujú sa na:

10562588_10153198774181124_1765308593580409987_o

1073135_10153198756871124_8078300051101286151_o

Život na ranči

Ďaleko od civilizácie

Ranče na veľkých planinách museli byť po dlhé obdobia sebestačné. Americkí rančeri na severe mali koncom 19. storočia zásoby potravín a náradia na celý rok. Nesmierne vzdialenosti úplne izolovali dobytkárske stanice a usadlosti v Austrálii. Rodiny boli závislé od pomalých ťavích a volských povozov zo zásobami a poštou. Pre Austráliu bola významným pokrokom  Lietajúca lekárska služba od roku 1928, Škola po drôte (učenie rozhlasom) od roku 1951 a moderné cesty. Ranče a dobytkárske stanice potrebovali blízky vodný zdroj. Budovy, zvyčajne drevené, sa stavali tak, aby sa dali prispôsobiť meniacim sa potrebám, a aby vyhovovali klimatickým podmienkam.

Kovboji

Vynikajúci jazdci, najlepšie kone

Jazdci, ktorí zaháňali dobytok mali v rôznych krajinách rôzne mená:

 • Mexiko - vaqueros - ich korene siahajú až do 16. storočia, keď sa začala kolonizácia Mexika Španielmi. Počas storočí získali zručnosť, ktorú neskôr prebrali od nich americkí kovboji. Priniesli andalúzske kone na kontinent, na ktorom dovtedy žiadne kone neboli.
 • USA - kovboji (cowboy)- sú najznámejší na svete. Kvôli krátkemu rozkvetu amerického dobytkárstva (1866 - 1887) boli zväčša mladí. Prehnali dobytok na západ po dobytčích cestách a presunulo celé ranče. Jazdili na mocných, vytrvalých a rýchlych mustangoch, potomkoch zdivočených španielskych andalúzskych koní.
 • Argentína, Uruguaj - gaučovia (gaucho) - jazdili na kriolách, ktoré sa vyvinuli z voľne žijúcich andalúzskych koní. Ich vlastnosťami sú sila, svižnosť a pevný krok.
 • Venezuela - ilanerovia
 • Chile - huasovia
 • Severná Afrika - ich berberské kone, krížené so španielskymi andalúzskymi sú predchodcami kovbojských koní na celom Novom svete. Boli preslávené veľkou rýchlosťou na krátkych vzdialenostiach.
 • Kazachstan - pastieri jazdia dodnes na dlhosrstých mongolských poníkoch
 • Taliansko - buttero - zvyčajne jazdia na zriedkavom plemene Maremmana, ktoré sa chová v Toskánsku. Cenia si ho pre vytrvalosť, rýchlosť a pokojnú povahu.
 • Francúzsko - gardiani - žijú dodnes v oblasti slaných močiarov pri delte Rhony nazývanej Camargue, na západ od Marseilles. Po stáročia chovajú zvláštne čierne býky a jazdia na bielych koňoch, ktoré sú pre túto oblasť typické.
 • Maďarsko - čikóši - sú preslávení svojim jazdeckým umení. Okrem koní jazdili aj na sivom dlhorohom dobytku a používali dlhé biče.
 • Nezávislí, sebaistí, odvážni a hrdí

  Práca kovboja si vyžadovala odvahu a vytrvalosť a bola príťažlivá pre nezávislých a sebaistých mužov. Kovboji verili, že ich práca odlišuje od ostatných a boli hrdí na svoj spôsob života. Úrady a obyvatelia v mestách mali iný názor. V USA a Argentíne považovali kovbojov a gaučov za divých a nebezpečných. A predsa sa v oboch krajinách stali symbolom hodnôt, ktoré obdivoval celý národ. Tento vývoj dospel najďalej v USA, kde sa kovboj stal ústrednou postavou mýtu „divokého západu". Romantická predstava o ich živote je hybnou silou celého životného štýlu od hudby, tanca, obliekania sa, jazdectva, ktorý vyznávajú tisíce ľudí po celom svete.

  Súčasní kovboji používajú aj vrtuľníky

  Kovboji a kone sa dnes prevážajú z ranča na pastviny v nákladných autách a vlečkách, rančeri v drsných oblastiach používajú aj vrtuľníky. Vďaka rastúcej mechanizácii netreba až natoľko ovládať tradičné zručnosti, ktoré sa však aj tak veľmi cenia pri zaháňaní dobytka a krotení koní. Stále jazdia na quarter horse a ani ich oblečenie sa až tak nezmenilo.

Ktorá disciplína sa Vám najviac páči?

chytanie teliat do lasa - lasovanie
32,23% 
závod okolo barelov
34,92% 
drezúrne disciplíny
32,83% 

Hlasovalo: 58573